KIBRIS yatırımlarının geri dönüşü ilgiyi arttırıyor!

KIBRIS yatırımlarının geri dönüşü ilgiyi arttırıyor!

Akdeniz’in üçüncü büyük adası olan KIBRIS, yerli ve yabancı pek çok turisti kendine çekmekte. Öte yandan, çektiği sadece turistler değil, aynı zamanda yatırımcılar. Gayrimenkul yatırımcıları…

Geçtiğimiz senelerde Kıbrıs yüksek sayıda yatırımcıyı çekti. Birçok projede teslimatlar yapıldı, kullanım ve kiralamalar başladı.

Bu gelişme, yatırımların ne tarafa yapılacağı konusunda belirsizlik yaşayan Türkiye’de tekrar değerlendirmeyi gündeme getirdi. FORBES dergisinin de, gayrimenkule yapılacak yatırımlarda, tüm dünyada Kuzey Kıbrıs’ı #1 numara olarak seçmesi ilgiyi pekiştirdi.*  Hadi gelin bu konuda oluşabilecek sorularla konuyu irdeleyelim…

KIBRIS’tan NEDEN EV ALALIM Kİ?

KIBRIS’ta evlerin, veya genel yaklaşımla gayrimenkulün geri getirisi, kira dönüşü, sürekli artan talepten dolayı Türkiye’ye göre çok daha süratli olmakta, bu da Kıbrıs yatırımını alternatif yatırımlara göre cazip hale getirmektedir. 1-2 Milyon TL seviyelerindeki bir yatırımla ayda 350-700 GBP seviyesinde kira getirisi alabilir, yatırımın geri dönüşünü 10-13 senede sağlayabilirsiniz. Mülklerin GBP (İngiliz Sterlini) bazında düzenli olarak değerlenmesinin yanısıra GBP kurundaki artıştan kaynaklı kazanç da cabası…

KIBRIS Dediğimiz KKTC değil mi?

Evet, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden bahsediyoruz.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ Vatandaşıyım; Kuzey Kıbrıs’ta ev alabiliyor muyum?

Gerek TC Vatandaşı, gerekse de farklı ülke vatandaşı, KKTC’de her türlü gayrimenkulü alabilir.

PEKİ, KUZEY KIBRIS’ta alacağım gayrimenkulün bir alma sınırı var mıdır?

Türkiye Cumhuriyeti ve yabancı uyruklu kişiler, KKTC’de kişi başına 1 emlak alma hakkına sahiptir. 1 apartman dairesi veya 1 adet arazi veya 1 dönüm büyüklüğünde arazi veya 1 plot arazi; bunların hepsi “1 (BİR)“ olarak sınıflandırılmaktadır. Mali değerinin önemi yoktur.

Karı koca birer tane alsak? ☺️

Evli çiftler 1 kişi olarak kabul edilir. Çalışan çocuklarınız için ayrıca alabilirsiniz.

Yatırım tipleri, seçenekler hakkında biraz bilgi alabilir miyim?

Kıbrıs’ta genel anlamda üç tür yatırım üzerinde çalışabilirsiniz.

1. Tamamlanmış mülk satın alırsınız, kira getirinizle yatırımınızı karşılarsınız,

2. Devam eden bir projeden satın alırsınız, 12-18 ay arası bir sürede satabilirsiniz, kira getirisi elde edebilirsiniz,  isterseniz satarak, tekrar farklı yatırıma girebilirsiniz,

3. Arsa alırsınız, arsayı değerlendirirsiniz.

Öneriniz nedir bunlar arasından? 

Öneri, şüphesiz beklentilere göre değişmekte. Tek tek ele alsak daha sağlıklı kıyaslama yapabiliriz. Uzun vadeli bir akar istiyorsanız, mülk satın alıp kira getirisiyle yatırımı finanse etmeniz en pratik olanı. Girne’de 12-13 senede, Magosa’da 11-12 senede kira getirinizle yatırımı geri alabilirsiniz. Hem de sterlin bazında. Mülkünüzün ayrıca sterlin bazında değerlenmesi de cabası. Bu Türkiye’de yakalanamayacak bir oran.

İyi de ben kiracıyla uğraşmak istemiyorum ki?

Kiracıyla uğraşmanız gerekmeyecek. Kıbrıs’ta hem yer boşaldığında kiracı bulma, hem de evlerin kontrolunun yapılıp kiraların toplanması konusunda çalışan firmalar var. Kira bedelinin %10’u karşılığında bu iş yapılıyor.

Peki diğer öneri?

Diğer öneri, projeden satın alıp, bitince satma yaklaşımı. Kıbrıs’taki genel uygulamaya göre, proje başladığında, fiyatlar indirimli olarak belirlenmekte, projedeki mülklerin %50’si satılana kadar da fiyat bu şekilde kalmakta. %50 satış geçildiğinde fiyatlarda %10 ve %15 artış, proje tamamlandığında da %15 daha artış yapılmakta. Bu fiyatlar hep sterlin bazında.

Peki ödemeler?

Güzel tarafı burası. Proje bedelinin sadece %35’ini ödeyerek satın almayı yapmış oluyorsunuz. Kalanını teslimatta nakit veya banka kredisi alarak ödeyebilirsiniz. Eğer %35 yerine, tam ödeme yaparsanız, genelde bir %5 daha indirim alıyorsunuz.

Şöyle diyelim: Çıkış fiyatı 100.000 Sterlinlik bir yerde, projenin belli bir yere gelmesini beklediniz, satışlara da baktınız ve sonra peşin ödeme yaparak 95.000 Sterline satın aldınız. Bu yerin fiyatı, normalde satışların %50’sinin tamamlanmasından itibaren adım adım 125.000 Sterline, bittiğinde de 145.000 Sterline gelecek. Bu sürecin 12-18 Ay olduğunu varsayabiliriz. O kadar süreç içinde kazancınız 145.000/95.000, yaklaşık %50 olacaktır. Burada, piyasada zaten oluşmakta olan, sterlindeki kur artışını hesaba katmıyoruz. Her sene KKTC’de oluşmakta olan %15-22 arası fiyat yükselmesini de kar realizasyonunda kullanmak isterseniz, biraz bekleyerek bu rakamı da karınıza ekleyebilirsiniz.

Evi kullanmaktan bahsettiniz?

Aldığınız mülk, iki şekilde kiralanabilir. Bir şehir projesi ise, konum genelde şehir merkezinde olur ve senelik, peşin ödemeli olarak kiralanır. Bir turistik proje ise, daha kısa süreli olarak yurt dışı için kiralanır. Bu kiralamalar tamamen AirBnb veya Hotels.com benzeri kanallarla yapılmakta ve ziyaretçi puanları 9,0 üzerinde gerçekleşmekte. Bu tür yatırımlarda siz de mülkünüzü istediğiniz aralıkta kullanabilir, diğer taraftan da daha yüksek aylık/senelik gelir sağlayabilirsiniz.

Projeden almak beni endişelendiriyor. Bu iş ne kadar güvenli?

Çalışmayı seçtiğimiz müteahhit firmalar, Kıbrıs’ın en köklü, en bilinen firmaları. Döveç, Cyprus Construction gibi çok bilinen, 50 senenin üzerinde çalışmaları olan firmalarla çalışmaktayız.

Bir üçüncü yatırım önerisi daha vardı?

Evet, arsa yatırımı. Arsa yatırımı, her yerde olduğu gibi Kıbrıs’ta da en fazla kazandıran yatırım türü. Öte yandan, genelde arsa yatırımları üzerinde deneyimli değilseniz,  çoğunlukla ortamı tanımayı gerektiren, ilk tür yatırımlardan sonra yapılmasını önerdiğimiz bir yatırım türü bu.

Peki, biraz daha detay bilgi almak için ne yapabiliriz?

Özellikle lansmana yakın dönemlerde, belli şehirlerde lansman ve bilgi verme toplantıları gerçekleştiriliyor. Aşağıdaki iletişim detaylarını kullanarak bizimle temas edebilir, bilgilendirme bültenlerimize ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Çekmeköy’deki İstanbul ofisimizde veya zaman zaman dış ortamda verdiğimiz KIBRIS Bilgilendirme toplantılarımıza katılabilir, aklınıza takılabilecek tüm sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

Bence zaman kaybetmeyin… İlk toplantı bilgisi zamanı veya detay bilgilendirme için arayın.

3 thoughts on “KIBRIS yatırımlarının geri dönüşü ilgiyi arttırıyor!”

  1. Birgül Bakırcı 23/08/2023

   Kıbrıs’a yatırım yaptığımda, mesela ev aldığımda geri dönüşünü kaç yılda alırım?

   • Birgül hanım merhabalar. Gayrimenkul yatırımlarında pirim yapma süresi verilmesi mümkün değildir efendim. Ancak yapılan araştırmalara göre 2023 yılında gayrimenkul, arsa gibi yatırımlarda en çok yükselen yerlerden biri Kıbrıs’tır. Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.

  2. Melek Çetin 28/09/2023

   Kıbrıs’ta yatırım için Kış aylarını bekliyorum. Sizce mantıklı mıdır?

  Add a Comment

  Your email address will not be published.

  Whatsapp
  1
  RGY Invest ile iletişime geçiyorsunuz.
  Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?