En çok merak edilen 7 Soru ile Değerli Konut Vergisi

Geçtiğimiz yıl şubat ayında gündeme gelen ve ertelenen değerli konut vergisi 2021’de hayata geçiyor. 15 Ocak 2021 tarihli ve 31365 sayılı Resmi Gazete’de Değerli Konut Vergisi Uygulama Genel Tebliği yayımlandı.

‘Değerli konut vergisi’ konutlarının emlak vergi değeri 5 milyon 227 bin lirayı aşanlar için geçerli olacak bir vergi.

Lüks konut satışı konusunda uzman bir gayrimenkul danışmanı olarak müşterilerimin bir çok sorusu olduğunu biliyorum. Vergi tutarı nasıl belirlenecek? Ödemeler ne zaman nasıl yapılacak? Kimler muaf olacak?.. gibi bana sorulan bir çok soru oluyor.

Bu konuda bir çalışma yapıp sizler için 7 soruda özetledim. Umarım faydalanırsınız ????

 1. Kimler bu vergiyi ödeyecek?
  Emlak vergisi değeri 5 milyon 227 bin lirayı geçen birden fazla konutu olanlar ödeyecek.
 2. Emlak vergi değerini nereden bileceğiz?
  Mülkünüzün emlak vergi değerini mülkün bulunduğu yerdeki belediyeden öğrenebilirsiniz.
 3. Kimler vergiden muaf olacak?
  • Sadece 1 adet 5 milyon 227 bin lirayı geçen konutunuz varsa bu vergiden muafsınız. Tek konutu olanların; konutlarının değeri 5 milyon 227 bin lirayı geçse de vergi istenmiyor.
  • Birden fazla konutu olanlarda ise -en düşük değerdeki- konutunuz için vergi ödemeyeceksiniz.
  • Bir de faaliyet konusu bina inşası olanların yani müteahhit firmaların işletmelerine kayıtlı bulunan ve henüz ilk satışa, devir ve temlike konu edilmemiş yeni inşa edilen konutları için vergi istenmiyor.

Bir örnek; Arzu Hanımın 3 adet konutu bulunmaktadır. Birinin vergi değeri 2.000.000 TL, ikincinin vergi değeri 5.500.000 TL, üçüncünün vergi değeri 9.000.000 TL olsun.
• Arzu Hanımın birinci konutunun vergi değeri 5.000.000 TL’yi aşmadığından bu konut konu dışı.
• Arzu Hanımın ikinci ve üçüncü konutları minimum değeri aştığı için verginin konusuna giriyor. Ancak birden fazla konutu olduğu için konutlardan vergi değeri en düşük olan konut (5.500.000 TL) vergiden muaf olacak.
• Arzu Hanım 9.000.000 TL değerindeki konutu için ise değerli konut vergisi ödeyecek.

 1. Vergi nasıl hesaplanacak?

2021 yılında değerli konut vergisi beyanı ve ödemesi aşağıdaki tablodaki tutarlar dikkate alınarak yapılacak. Biliyorum ilk bakışta biraz karmaşık görünüyor ????

 

Bir örnek: 2021 yılında vergi değeri 5.500.000 TL olan Murat Bey’in ödeyeceği vergiyi hesaplama şöyle olacaktır:
5.500.000 TL – 5.227.000 TL = 273.000 TL (verginin alt limitini aşan kısım)
273.000 * 0,003 = 819 TL vergi çıkıyor ????

 1. Ödemeler ne zaman yapılacak? Öncelikle 20 Şubat’a kadar vergi dairesine beyanname vermeniz gerekli. Ödemenin ilk taksiti en geç şubat sonu, ikinci taksiti Ağustos sonu ödenmeli.
 2. Beyannameyi nereye ne zaman vereceğiz? Şubat ayının 20 nci günü sonuna kadar konutun bulunduğu yer vergi dairesine vermeniz gerekiyor. Beyannamelerinizi elektronik ortamda da gönderebilirsiniz. Ancak bu durumda beyannameye eklenecek bina vergi değerini gösteren belgeyi, beyannameyi verdiğiniz tarihten 15 gün içinde vergi dairesine elden teslim etmeniz veya postalamınız gerekiyor.
 3. İşyerleri konu dışı mı? Evet. Taşınmazın verginin konusuna girmesi için mutlaka tapuda konut olarak belirlenmiş olması veya fiilen konut olarak kullanılması gerekiyor. İş yeri olarak tapuda yer alan ve bu şekilde kullanılan taşınmazlar vergi konusuna girmiyor.

3 thoughts on “En çok merak edilen 7 Soru ile Değerli Konut Vergisi”

  1. Yasin Kayacan 23/08/2023

   Konut kredisi bölgeden bölgeye değişiyor mu? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

   • Merhabalar Yasin bey. Konut kredileri bölgeden bölgeye değişmez ancak bankadan bankaya değişmektedir. Bununla ilgi daha net bilgi almak için bankanız ile iletişime geçebilirsiniz. Bizimle görüştüğünüz için teşekkür ederiz.

  2. Kenan Turuncu 28/09/2023

   Evimi satışa çıkaracağım, nasıl hesaplama yapmalıyım? Bölge bazlı olarak mı?

  Add a Comment

  Your email address will not be published.

  Whatsapp
  1
  RGY Invest ile iletişime geçiyorsunuz.
  Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?