MASRAFLAR

Fiyatlar Türk Lirası olarak belirlenmiştir ve ortalama bedellerdir. Fikir vermesi için paylaşılmaktadır.

Satın almak istediğiniz mülkü seçtikten sonra o mülk için tam olarak ne kadar ve ne zaman ödeme yapacağınızı bilmeniz için ayrıntılı bir ödeme planını ayrıca hazırlayacağız.

Türkiye’de Emlak Alırken Masraflar

Gayrimenkul Değerleme Raporu Ücreti

Yabancılara yapılan satışlarda tapu devri öncesi taşınmazın değerini belirten ekspertiz raporu zorunludur. SPK onaylı ekspertiz raporunun maliyeti, şehre ve mülkün karmaşıklığına bağlı olarak yaklaşık 1.000-1.500 TL’dir. (SPK, Sermaye Piyasası Kurulu olup, Türkçe Sermaye Piyasası Kurulu’dur.) Alıcılar bu bedeli doğrudan Tapu ve Kadastro Müdürlüğü Gayrimenkul Değerleme Dairesi’ne öderler. Ekspertiz raporunun tamamlanma süresi 2 – 3 gün sürer.

Tapu

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü (Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü) tapuya imza attığınız anda emlak değerinin %4’ünü tahsil eder. Türkiye’de beyan edilen mülk değerleri yerel konsey fiyat dilimlerine uymaktadır ve bunlar genellikle satış fiyatından daha düşüktür. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü de tek seferlik işlem ücreti alıyor – Döner Sermaye Harci 178,50 TL ve Tapu Kadastro Harci 598,25 TL

Temsilci Ücreti

Yönetmeliğe göre emlakçı ücreti satış bedelinin %2’si + KDV’dir ve bu oran alıcıdan tahsil edilir. Bazı satıcılar portföylerini daha çekici hale getirmek için bulucu ücretini üstlendiğinden, birçok mülkümüzde alıcı komisyonu bulunmuyor.

Tercüman ve POA Ücretleri

Tapularınızı imzalarken, yeminli ve yeminli bir tercümana ihtiyacınız olacaktır. Çevirmen ve Vekaletname ücretleri içeriğin diline ve uzunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Yeminli tercüman ücreti ortalama 100 TL ile 200 TL, vekalet ücreti 550 TL ile 1.000 TL arasındadır.

Konut Sigortası ve DASK

Kanunen her evin deprem sigortası, yani “DASK” olması zorunludur. Konut sigortası miktarı mülkünüzün büyüklüğüne bağlıdır. 75 m2’lik 2 yatak odalı bir evin yıllık poliçesi, kullanılan sigorta şirketine bağlı olarak yaklaşık 150 ila 200 TL civarındadır. Eklenen ancak yasal olmayan sigorta maliyetleri yangın, hırsızlık, hasar ve içeriği içerir.

Yıllık Emlak Vergisi

Birçok ev, büyükşehir belediyelerinde %0,2, büyükşehir olmayan bölgelerde ise %0,1 olan yıllık emlak vergisi ödemek zorundadır. Ticari gayrimenkuller kentsel alanlarda %0,4, metropolitan olmayan alanlarda ise %0,2 ödüyor. Tapuları imzalarken, satıcı emlak vergisi borcu olmadığından emin olmalıdır.

Avukat Ücreti

Yabancılara gayrimenkul satışında sıfır hata ile tapu devirlerinde uzmanız. Ancak vatandaşlık süreci daha detaylı bir süreç olduğu için bir avukat ile sürecinizi tamamlamanızı tavsiye ederiz. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç bağımsız İngilizce konuşan avukatın bir listesini sunuyoruz.

Whatsapp
1
RGY Invest ile iletişime geçiyorsunuz.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?