İmar Kanunu’nun 18. maddesi Nedir?

İmar Kanunu’nun 18. maddesi Nedir?

imar kanunu

Mevcut imar planı/uygulaması içinde kalmak şartıyla, bir arsa/arazinin yapılaşma koşullarında düzenleme yapılabilmesini belirtmektedir. Aynı zamanda bu düzenlemenin çevre ve bölgenin planlama ilkelerine uygun olması gerektiğini belirtmektedir. Bu madde aynı zamanda parselleme yapmak/arazi mevzi imar planı gibi işlemler için de düzenleme yapılabilmesini sağlamaktadır.

18. madde uygulamalarında bir arazinin yüzde kırkına kadar bedelsiz kamunun eline geçmesi mümkündür. Yüzde kırktan fazla kesinti yapılırsa bedeli ödenir. Bu uygulama ile düzenli parseller oluşturulduğu gibi kamuya da ciddi alanlar kazandırılmaktadır. Ancak bu kazanılan alanlar amacı dışında kullanılamazlar. Yani bu alanlarda ticaret, konut vb. fonksiyonları verilemez. Mutlaka kamuya hizmet edecek alanlar için kullanılmalıdır.

18 uygulamasının yapılacağı yerlerin imar planı olmadığı ya da uygulama yüzünden imar planları askıda olduğu için arsa/arazi sahipleri yerlerinden istedikleri gibi faydalanamazlar. Kentin güzel bir yerinde olduğu halde 18 uygulaması görmeyen arsa sahibi arsasından yararlanamaz.

Bu nedenle 18 uygulamasıyla arsa veya arazi değerlenmektedir. Bu artışın karşılığı düzenleme ortaklık payı –DOP uygulamasıyla arsa/arazinin yüzde kırkına kadar bedelsiz el konulmaktadır. Bu işleme bedelsiz kamulaştırma denilir.

Bu düzenlemenin yapılabilmesi için, yapılaşma koşullarının artırılmasının çevre düzeni, estetik, ulaşım, altyapı, yeşil alanlar gibi konularda olumsuz bir etki yaratmaması gerekmektedir. Yani, bu tür bir düzenlemenin yapılabilmesi için çevrenin planlama ilkelerine uygun olması, bu ilkelerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Özetle, bu kanun var olan imar planı içinde kalmak şartıyla, bir arsa veya arazinin yapılaşma koşullarını ve yoğunluğunu artırmak veya diğer düzenlemeler yapmak için düzenleme yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Ancak, bu düzenlemenin çevre ve bölgenin planlama ilkelerine uygun olması gerekmektedir.

İsmail BUDAKER

RGY Invest Arsa Direktörü

ismail.budaker@rgyinvest.com.tr

Cemil Topuzlu Cad. 27/C Fenerbahçe, İstanbul

“İnşaata hazır parsel hangi şartları yerine getirmelidir?” yazımız için tıklayın!

Kıbrıs’ta Ev Almanın Avantajları ve Dezavantajları yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

6 thoughts on “İmar Kanunu’nun 18. maddesi Nedir?”

Add a Comment

Your email address will not be published.

Whatsapp
1
RGY Invest ile iletişime geçiyorsunuz.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?