MONTENEGRO'DA YAŞAM

Montenegro’da yaşam masrafları diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça azdır; fakat Montenegro’da ortalama ve asgari gelir de diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça düşüktür. Montenegro Numbeo’nun yaşam masrafı endeksi sıralamasına göre Avrupa’da yaşamanın en ucuz olduğu 12. ülkedir ve ortalamanın oldukça altındadır.

Montenegro’da ev alırken dikkat edilmesi gereken en önemli kriter, evin alınacağı konumdaki kira kazancının ne kadar olacağıdır. Kotor, bu kriteri fazlasıyla karşılamaktadır. Montenegro’nun en popüler şehirlerinden olan Kotor, turizmin en yoğun olduğu bölgelerden biri konumundadır. Yılın 5-6 ayı boyunca yoğun turist akımı olan bölgede, özellikle yaz döneminde turistlere kısa dönemli kiralanan evler oldukça fazla kazanç sağlamaktadır.

Montenegro’da yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, Montenegro’nun kendi vatandaşları ile aynı haklara sahiptir. Ayrıca AB üyeliği için hukuk sistemini Kopenhag kriterlerine göre düzenleyen ülke, 2017’de NATO’ya üye olduktan sonra toprak bütünlüğünü de güvence altına almış oldu.

Montenegro’da birçok Arap ve Uzakdoğu ülkesine vize şartı uygulaması varken, Türkler için farklı bir durum söz konusu. Montenegro’yu ziyaret etmek isteyen Türkler vizesiz şekilde ülkeye giriş yapabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ülkeyi ziyaret edecek Türk vatandaşları için ziyaret süresinin 90 günü aşmaması.

Montenegro’nun bir diğer özelliği de ev ve araba fiyatlarının diğer ülkelere oranla daha uygun olması. Bu da yatırımcıları Montenegro’ya çeken bir diğer etken. Ev alırken veya yeni iş kurulacağı zaman Montenegro düşük vergi sınırları koyarak, mülk haklarını da kanunlarla sıkı güvence altına alıyor.

2025 yılına kadar Avrupa Birliği’ne katılması beklenen Montenegro’da mülk fiyatları Avrupa ile kıyaslandığında oldukça düşük kalmaktadır. Avrupa Birliği’ne girdikten sonra fiyatların çok hızlı şekilde artması beklenmektedir.

Montenegro yalnızca Türk yatırımcıların değil, dünyanın dört bir tarafından yatırım yapan yabancıların da ilgi odağı. Bu ülkeler arasında özellikle Rusya, Kanada, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri ve Amerika bulunuyor. Ülkede yatırım amaçlı şirket kurmak da ev almak kadar yaygın. Hatta öyle ki, 2019 yılından itibaren Montenegro’da 48 binden fazla şirket kuruldu.

Whatsapp
1
Team Örgey'e Hoşgeldiniz.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?