MASRAFLAR

Fiyatlar sterlin olarak belirlenmiş ortalama bedellerdir. Fikir vermesi için paylaşılmaktadır.

Satın almak istediğiniz mülkü seçtikten sonra o mülk için tam olarak ne kadar ve ne zaman ödeme yapacağınızı bilmeniz için ayrıntılı bir ödeme planını ayrıca hazırlayacağız.

KKTC’de Emlak Alırken Masraflar

Tapu Vergisi

Kuzey Kıbrıs Tapu Dairesine ödenmektedir. Şahısın ilk malı olması durumunda indirimli olarak %3 olan vergi ( KKTC ve tüm Yabancı vatandaşlar için geçerlidir.)  indirim hakkını kullanmış olan tüm şahıslar için ikinci mal alımıda %6 olarak ödenir. (sadece KKTC vatandaşları ikinci Mal alımında buluabilir).

Damga Pulu

Satış sözleşmesini iki taraf imzalandıktan sonra 21 gün içerisinde alıcı tarafından vergi dairesine %0.5 pul ücreti ödenip sözleşme Tapu Dairesinde kaydedilir ve böylece alıcının mülkiyet hakkı teminat atına alınır.

Trafo Katkı Payı

Trafo Katkı Masrafı: İnşaat şirketinden alınan yeni dairelerde ödenen elektrik, telefon, su ve diğer altyapı masraflarını içerir. Devlet talimatı ile inşaat şirketi tarafından yapılan bu altyapılar müşteriler arasında eşit bölüştürülerek ortalama £1500-£2500 sterlin arasında değişir, ev tesliminden önce ödenir. 

 KDV

Katma değer vergisi (K.D.V.): KDV oranı %5’tir, alıcı tarafından satıcı eli ile koçan devrinden önce vergi dairesine ödenir. 

Avukat Ücreti

Yabancılara gayrimenkul satışında sıfır hata ile tapu devirlerinde uzman  bir avukat ile sürecinizi tamamlamanızı tavsiye ederiz. £1300-£1500 Sterlin arasında değişir.

Temsilci Ücreti

Emlakçı ücreti satış bedelinin %5’i + KDV’dir ve bu oran alıcıdan tahsil edilir. Bazı satıcılar portföylerini daha çekici hale getirmek için bu ücreti üstlendiğinden, birinci el mülklerimizde alıcı komisyonu bulunmuyor. 

Whatsapp
1
RGY Invest ile iletişime geçiyorsunuz.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?