Kıbrıs’ta Mutlaka Görmeniz Gereken 25 Yer

Kıbrıs’ta Mutlaka Görmeniz Gereken 25 Yer

Kıbrıs, tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü olan bir ada olduğundan birçok turistik yere ev sahipliği yapmaktadır. Kıbrıs ziyaretinizde gezilebilecek en popüler 25 yer şunlardır:

Kıbrıs’ta Mutlaka Görmeniz Gereken 25 Yer

 1. Girne Kalesi ve Limanı:
  Girne’nin en ünlü simgelerinden biri olan Girne Kalesi ve Limanı, tarihi yapıları, restoranları ve gece hayatıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.
 2. St. Hilarion Kalesi:
  Girne yakınlarında yer alan bu ortaçağ kalesi, muhteşem manzaralar sunan bir tepede yer almaktadır. Kaleyi keşfederek tarihi atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.
 3. Bellapais Manastırı:
  Girne’ye yakın bir köy olan Bellapais’de bulunan bu manastır, etkileyici bir Gotik yapısıyla ünlüdür. Manastırın içindeki tarihi mekanları gezebilir ve huzurlu bir atmosferin keyfini çıkarabilirsiniz.
 4. Lefkoşa:
  Kıbrıs’ın başkenti olan Lefkoşa, tarihi ve kültürel zenginliklere ev sahipliği yapmaktadır. Büyük Han, Selimiye Camii, Ledra Sokağı ve Lefkoşa Kalesi gibi önemli yerleri keşfedebilirsiniz.
 5. Salamis Antik Kenti:
  Gazimağusa’da yer alan Salamis Antik Kenti, Roma dönemine kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Antik tiyatro, hamam, mozaikler ve sütunlu cadde gibi kalıntıları keşfedebilirsiniz.
 6. Aphrodite’nin Doğum Yeri:
  Kıbrıs’ın güneybatı kıyısında bulunan Aphrodite’nin Doğum Yeri olarak bilinen yer, mitolojik tanrıça Aphrodite’nin efsanevi olarak doğduğu yer olarak kabul edilir. Burası doğal güzellikleriyle ünlü bir turistik mekan.
 7. Karpaz Yarımadası:
  Kıbrıs’ın doğu kıyısında yer alan Karpaz Yarımadası, bakir plajları, zeytinlikleri ve vahşi doğasıyla ünlüdür. Burada doğal yaşamı gözlemleyebilir, Karpaz Milli Parkı’nı keşfedebilirsiniz.
 8. Kourion Antik Kenti:
  Limasol yakınlarında yer alan Kourion Antik Kenti, antik tiyatrosu, mozaikleri ve diğer kalıntılarıyla ünlüdür. Tarihi ve arkeolojik ilgi duyanlar için harika bir yerdir.

Bu sadece Kıbrıs’ın gezilebilecek popüler yerlerinden bazılarıdır. Ada genelinde daha birçok turistik cazibe merkezi bulunmaktadır. Ziyaretiniz sırasında ilgi alanlarınıza ve tercihlerinize göre diğer yerleri de keşfetmek isteyebilirsiniz.

 1. Kourion Antik Tiyatrosu:
  Limasol yakınlarındaki Kourion Antik Kenti’nde bulunan bu tiyatro, etkileyici bir yapıya sahiptir. Harika bir manzaraya sahip olan tiyatroyu ziyaret ederek antik döneme ait bir gösteri alanının atmosferini yaşayabilirsiniz.
 2. Larnaka Tuz Gölü:
  Larnaka şehri yakınlarındaki Tuz Gölü, flamingoların ve diğer göçmen kuşların uğrak noktasıdır. Bu güzel doğal alanı ziyaret ederek kuş gözlemi yapabilir ve eşsiz manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz.
 3. Kıbrıs Arkeoloji Müzesi:
  Lefkoşa’da bulunan Kıbrıs Arkeoloji Müzesi, adanın tarihine ve arkeolojik mirasına dair önemli eserleri sergilemektedir. Antik döneme ait eserlerin yanı sıra müze, sanat eserlerini de içermektedir.
 4. Paphos Arkeolojik Parkı:
  Paphos şehrinde yer alan bu arkeolojik park, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan önemli bir alandır. Antik tiyatrolar, villalar, mozaikler ve diğer kalıntıları keşfedebilirsiniz.
 5. Kıbrıs Şehitleri Anıtı:
  Lefkoşa’da bulunan bu anıt, Kıbrıs Harekâtı’nda hayatını kaybeden Türk ve Rum sivilleri anmak için inşa edilmiştir. Anıtı ziyaret ederek Kıbrıs’ın yakın tarihine ve adanın birleşme sürecine dair önemli bir anlayış geliştirebilirsiniz.
 6. Aphrodite Su Şelalesi:
  Troodos Dağları’nda yer alan bu doğal güzellik, ferahlatıcı bir şelale ve çevresindeki doğal peyzajıyla ünlüdür. Yürüyüş parkurlarıyla çevrili olan bu alanda doğa yürüyüşleri yapabilir ve serin sularında yüzme imkanı bulabilirsiniz.
 7. Kantara Kalesi:
  Karpaz Yarımadası’nda yer alan bu tarihi kale, muhteşem bir manzaraya sahip bir tepe üzerinde yer almaktadır. Kaleyi ziyaret ederek hem tarihi kalıntıları keşfedebilir hem de eşsiz bir manzara eşliğinde Kıbrıs’ın güzelliklerine hayranlık duyabilirsiniz.

Kıbrıs’ta gezilebilecek yerlerin listesi oldukça geniştir ve kişisel tercihlere bağlı olarak daha birçok yer keşfedilebilir. Ziyaretiniz boyunca rehberlik alabileceğiniz tur şirketleri veya yerel rehberlerden destek almanız da tavsiye edilir.

 1. Soli Antik Kenti:
  Güzelyurt yakınlarında yer alan Soli Antik Kenti, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılarıyla dikkat çekmektedir. Antik tiyatro, mozaikler ve bazilika gibi yapıları keşfedebilirsiniz.
 2. Golden Beach:
  Kıbrıs’ın doğu kıyısında yer alan Golden Beach, berrak turkuaz suları ve altın renkli kumsalıyla ünlüdür. Bu plajda güneşlenmek, denize girmek veya su sporlarıyla vakit geçirmek için harika bir seçenek sunulmaktadır.
 3. İskele Bölgesi:
  Gazimağusa’ya bağlı İskele bölgesi, güzel plajları, restoranları ve tarihi kalıntılarıyla bilinir. Salamis Antik Kenti’nin yakınında bulunan bu bölgede hem tarihi zenginliklere tanıklık edebilir hem de güneşin tadını çıkarabilirsiniz.
 4. Buffavento Kalesi:
  Girne yakınlarındaki Beşparmak Dağları’nda yer alan Buffavento Kalesi, etkileyici bir konumda bulunmaktadır. Tırmanış yaparak bu tarihi kaleden muhteşem manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz.
 5. Kıbrıs Şarap Köyleri:
  Kıbrıs, zengin şarap kültürüne sahip olan bir ada olarak bilinir. Özellikle Limasol bölgesindeki şarap köylerini ziyaret ederek yerel şarap üretimini gözlemleyebilir, şarap tadımlarına katılabilir ve şarap bağlarıyla çevrili güzel manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.

Ziyaretiniz sırasında zamanınıza ve ilgi alanlarınıza göre bu yerleri keşfetmeyi düşünebilirsiniz.

 1. St. Barnabas Manastırı ve İkon Müzesi:
  Famagusta yakınlarında bulunan bu manastır ve müze, Kıbrıs’ın önemli dini ve kültürel merkezlerinden biridir. Manastırı gezebilir ve müzede muhteşem ikon koleksiyonunu keşfedebilirsiniz.
 2. Karpaz Milli Parkı:
  Kıbrıs’ın Karpaz Yarımadası’nda yer alan bu milli park, doğal güzellikleri, endemik bitki ve hayvan türleri ile ünlüdür. Yürüyüş yapabilir, plajlarda dinlenebilir ve vahşi doğayı keşfedebilirsiniz.
 3. Kıbrıs Müzesi:
  Lefkoşa’da bulunan Kıbrıs Müzesi, adanın tarihini, kültürünü ve sanatını sergileyen önemli bir müzedir. Arkeolojik eserler, etnografik koleksiyonlar ve güzel sanat eserleri burada sergilenmektedir.
 4. Vouni Sarayı:
  Limasol yakınlarındaki bu arkeolojik alan, Pers dönemine ait bir saray kalıntısıdır. Tarihi yapının izlerini takip ederek antik döneme ait bir geçmişi keşfedebilirsiniz.
 5. Alagadi Plajı:
  Girne yakınlarındaki bu plaj, Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanlarından biridir. Plajda güneşlenmek, denize girmek ve doğal güzelliği keşfetmek için ideal bir mekandır.
 6. Hala Sultan Tekkesi:
  Larnaka’da bulunan bu dini yapı, İslam kültüründe önemli bir yere sahiptir. Ziyaret ederek içerideki tarihi ve dini atmosferi deneyimleyebilirsiniz.
 7. Limasol Kalesi:
  Limasol Limanı’nda yer alan bu kaleden, kentin tarihini ve denizcilik geçmişini keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda kale içindeki Limasol Kalesi Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Bu listede yer alan yerler, Kıbrıs’ın popüler ve ilgi çekici turistik noktalarından sadece birkaçıdır. Kıbrıs’ta daha birçok keşfedilecek yer bulunmaktadır. Ziyaretiniz sırasında yerel rehberlerden veya turizm ofislerinden daha fazla bilgi alarak size en çok ilgi çeken yerleri belirleyebilirsiniz.

6 thoughts on “Kıbrıs’ta Mutlaka Görmeniz Gereken 25 Yer”

  1. Cansu 13/06/2023

   Salamis Antik Kenti ve Bellapais Manastırına kesinlikle gidin. Harika bir yer. Kıbrıs’ta gerçekten çok güzel gezilecek yerler var. Güzel paylaşımınız için teşekkür ederim.

  2. Bengüsu Zabunlar 16/06/2023

   Aphrodite su şelalesi, kantara kalesi, karpaz milli parkı, alagadi plajı buraları mutlaka görmeniz gerekiyor bence. Hayran kaldım çok güzel.

  3. Fatma Nur Aysim 16/06/2023

   Bellapais Manastırını ve Buffavento Kalesini gezmeye kesinlikle gidin ikiside Girne’de mükemmel bir atmosferi var. Gezdiğim en güzel yerlerdin biri diyebilirim.

  4. Yeliz Harmancı 15/09/2023

   Kıbrıs kesinlikle harika bir yer… Bir de pahalı olmasa… Ucuza konaklamak için kiralık ev ya da villalar var mıdır?

  5. Tuğrul Özer 21/09/2023

   Kıbrıs heyecan verici bir yer… Biraz pahalı olsa da özellikle son zamanlarda bana göre fazlasıyla değer. Ancak Kıbrıs’a gelecek olanlara önerim öncesinde mutlaka planlama yapın ve konaklama için mutlaka seçenekleriniz olsun.

  6. Tuncay Adalı 25/09/2023

   Kıbrıs’ta görülecek yerler bence sadece 25 yerle sınırlı olmamalı. O kadar çok sayıda farklı yer var ki… Ama seçtiğiniz 25 gezilecek yerler her zaman turistlerin de ilgisini çekiyor.

  Add a Comment

  Your email address will not be published.

  Whatsapp
  1
  Team Örgey'e Hoşgeldiniz.
  Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?