KKTC'DE YAŞAM

Üzerinde güneş batmayan imparatorluk” olarak anılan Birleşik Krallık’ı oluşturan dört ülkeden biri olan İngiltere, sadece seyahat için değil yeni bir hayat kurmak için de hayallerdeki ülke. İngiltere’de yaşamak iş kurmak isteyen girişimcilere, yatırımcılara, iyi bir eğitim almak isteyen gençlere, çalışan dostu şirketlerde çalışmak isteyen yüksek vasıflı çalışanlara pek çok imkan sunuyor. Ayrıca çok kültürlü yapısı nedeniyle de “yabancılara” alışkın bir ülke.

Başkent Londra, yeni girişimler için dünyanın en cazip şehirlerinden biri olmasının yanı sıra birinci sınıf okullara, üniversitelere ve müzelere ev sahipliği yapmakta. Çarpıcı mimarisi ve yüzlerce yıllık tarihi; merkezi konumu, canlı yaşam tarzı ve çok kültürlü nüfusuyla şehir her yıl birçok göçmene kapılarını açmaktadır. Londra’da hızlı ve kolay ulaşım sağlayan güçlü bir metro ağı bulunmakta. Ulaşım için, otobüse ve metroya daha uygun fiyatlarla erişim sağlayan Oyster kart kullanılabilir. Şehirlerarası seyahat ederken tasarruf etmek içinse son dakika biletleri yüksek fiyatlara sahip olduğundan, birkaç hafta önceden bilet rezervasyonu yapmak iyi bir fikir olacaktır.

İngiliz kültürü ikonlarıyla neredeyse her yerde karşımıza çıkıyor: Kırmızı telefon kulübelerinden Londra Köprüsü’ne, Big Ben Kulesi’nden bütün dünyanın hikayelerini dizilerle izlediği kraliyet ailesine, Manchester United’dan Beatles’a İngiltere denildiğinde hemen herkesin sayabileceği pek çok şey var. Tüm dünyaya yayılan bu kültür, tüm dünyayı kapsamayı da bilmiş. Vatandaşlık alma sürecinin daha kolay olması ve çifte vatandaşlığa imkan veren İngiltere’nin göçmen politikaları çok daha kapsayıcı. Bu yüzden de hemen her milletten insanın onlarca yıldır göç ettiği İngiltere’de ırkçılık oldukça az.

Mercer 2023 Yaşam Maliyeti Sıralamasına göre Londra yaşamak için en pahalı 17. şehirdir. Londra’yı Bristol, Manchester, Brighton ve Oxford takip etmektedir. Ortalama yaşam giderleri, özellikle konut piyasasında, diğer şehirlere kıyasla önemli ölçüde yüksektir. Her ay yapacağınız en yüksek harcama büyük ihtimalle ev kirası olacaktır. Şehirden merkezin dışına doğru gidildikçe ev kiraları düşmektedir.

Kapitalist ekonominin doğduğu İngiltere’nin para birimi Sterlin (pound) dünyanın en değerli paraları arasındadır. 56,55 milyon kişinin yaşadığı İngiltere, kendi kendine yetebilecek dev bir pazardır. İngiltere’nin de içinde bulunduğu Birleşik Krallık ise dünyanın 5. büyük ekonomisine sahiptir. Kişi başına düşen milli gelirin yaklaşık 50 bin dolar olduğu ülke, küresel gelişmişlik endeksine göre dünyada 13. sırada olan bir refah ülkesi. Çalışanların yüksek maaşlar alabildiği ülke, yatırım yapmak veya kendi girişimini başlatmak isteyenler için de doğru adres olarak tanımlanmakta. Ekonomik serbestlik endeksine göre dünyada 24. sırada olan Birleşik Krallık, iş yapma kolaylığı açısından ise 8. sırada. 

İngiltere’de yaşam gerçekten pahalı. Yaşam maliyeti endeksinde 137 ülke arasında 31. sırada olan İngiltere, ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılaşmasını ortadan kaldıran satın alma gücü paritesine bakıldığında 14. sıraya yükseliyor. Yani yaşam maliyetlerinin ve kiraların oldukça yüksek olduğu bu ülkede elde edeceğiniz gelirle her şeye rağmen çok daha rahat yaşamanız mümkün. Eğitim ve sağlık gibi temel ihtiyaçların kamu tarafından ücretsiz sunulması özellikle aileler için büyük avantaj. Market alışverişi yapıldığında ise dünya çapında yükselen enflasyona rağmen ürünlerin ulaşılabilir fiyatta olduğu hemen göze çarpıyor. Numbeo verilerine göre Londra’da 4 kişilik bir ailenin kira hariç aylık giderleri 3.127,99 GBP civarında iken bir kişi için bu gider 903.08 GBP seviyesine düşüyor. Manchester’da ise 4 kişilik bir ailenin kira hariç aylık giderleri 2.487,26 GBP’ye, bir kişi için ise 725.13 GBP’ye düşüyor.

İngiltere bir eğitim ülkesi. Cambridge, Oxford gibi şehirler tüm dünyanın tanıdığı üniversitelerin yanında Londra ve Manchester da hem eğitim seçeneklerinin çokluğu hem de iyi eğitimliler için iş olanakları ile öne çıkıyor. Daha uygun maliyetlerle iyi bir üniversite eğitimi almak isteyenlerin tercihi ise deniz kıyısında keyifli bir öğrencilik hayatı sunan Brighton. Birleşik Krallık’ta üniversite ücretleri ise okullara ve bölümlere göre değiştiği gibi vatandaşlığa bağlı olarak da değişebiliyor. Uluslararası öğrenciler, Birleşik Krallık vatandaşlarına göre ortalama 2 ila 3 kat arası oranda ücretlere tabi oluyor.

Whatsapp
1
RGY Invest ile iletişime geçiyorsunuz.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?